sobota 24. septembra 2011

Aký kalendár na rok 2012 ?

  Obdobie kedy na trh začínajú prichádzať nástenné kalendáre je už tu. Ja už mám svoj nový kalendár pripravený, nedočkavo čaká v skrini kedy odbije posledná sekunda roku 2011, a on bude môcť vysieť na stene v mojej izbe po celý rok. V nasledujúcich riadkoch Vám prezradím môjho favorita na budúci rok a predstavím ďalšie, možno práve z nich si vyberiete aj Vy svoj kalendár na rok 2012.

  Nástenný kalendár je súčasťou môjho každodenného života už asi 10 rokov. Okrem svojho prvotného a praktického účelu, teda dostať ma do obrazu, aký je to vlastne dnes deň :) Poteší svojou vizuálnou tvárou aj moju dušu bažiacu po umení. Prvé dva kalendáre ktoré mi vyseli  na stene niesli na svojich stránkach fotky členov skupiny Metallica, neskôr to boli kalendáre z filmov The Crow, The Nightmare Before Christmas, či s fantasy tématikou J.R.R. Tolkiena, alebo výtvarníka Luisa Roya. V posledných rokoch však na mňa pokukujú sporo odeté, potetované, popírsované šlečny - rozumej alternatívne modelky z gothic-fetish kalendárov.

   Už niekoľko rokov výchádzajú septembrové čísla nemeckých hudobných časákov Gothic, Sonic Seducer, Orkus či Zillo s prílohou gothic-fetish kalendár. Čo je pozitívne sú grátis k danému časopisu, pričom cena takéhoto špeciálneho vydania je rovnaká ako pri bežnom čísle. To je v dnešnej ekonomickej situácii určite plus, veď každé ušetrené euro poteší. Nebudem Vás teda napínať a prezradím, že budúci rok mi stenu bude skrášlovať kalendár priložený k časáku Orkus.

ORKUS Fetish-Gothic Kalendar 2012 

Autori: Alex Blyg
           Andreas Lehrke
           Achim Webel
           Annie Bertram
           Silent-View
           Thomas Adorff

Formát: 25x33,5 cm, 26 strán
Vydal: Zoomia Medien Gruppe Claus Muller 2011


   Oproti minuločnému vydaniu sa zväčšil rozmer kalendára o pár centimetrov, dizajn však ostal skoro rovnaký, čo si myslím nieje až tak na škodu. Počas dvanástich mesiacov mi bude robiť spoločnosťspolu 13 alternatívnych modeliek nafotených v štýle fetish-gothic :) 
  Ich fotenia sa zhostili opäť renomovaní fotografi a fotografka, ktorí sa pohybujú na nemeckej módnej a hudobnej gothic-fetish scéne. Ich tvorbu si môžte pozrieť na stránkach:

www.silent-view.com
www.beautyofabyss.com
www.the-dark-art.de
www.nightshadow.de
www.blyg.de
www.darkview.de

  Podobný kalendár napríklad ponúka aj Zillo magazín, viac na stránke: http://www.zillo.de/template.cgi?page=magazin#kalender

Taktiež si možno vybrať tento, ktorý ponúka časopis Sonic Seducer:
http://www.sonic-seducer.de/images/banners/gothic-fetisch-kalender2012.gif 
Obdivovateľov mladej a krásnej španielskej výtvarničky Victorie Francés určite zaujme tento kalendár.


Ak Vám nedajú spávať krásavice z malieb španielského majstra menom Luis Royo, je toto pre Vás správna voľba.


Koho svojou tvorbou nadchla angličanka Anne Stokes, nech sa porozhliadne po tomto kúsku.


Keď sme pri výtvarníkoch, nemožno zabudnúť na žijúci legendu, akou bezpochýb je švajčiar H.R.Giger.


Anglická odevná spoločnosť Spiral príchádza opäť so svojím štýlom dark-fantasy-gothic, známym najmä
z ich potlačí tričiek a mikín.


Na kalendár nezabudla ani dobre známa anglická firma Alchemy Gothic zaoberajúca sa výrobou šperkou a doplnkou od roku 1977.


Taktiež nemožno nespomenúť slávneho Jacka z animovaného kultovného filmu Tima Burtona - The Nightmare Before Christmas.A na záver najmä medzi dievčatami obľúbená podivínka Emily The Strange.  Možno ste si z tejto ponuky nejaký kalendár vybrali aj Vy, alebo ste našli nejaký iný. Tak aký kalendár na rok 2012 nakoniec bude vysieť u Vás doma? Rád sa dozviem z Vaších komentárov :)

2 komentáre:

  1. Pre mňa jednoznačne moja milovaná Victoria Francés.
    Mám doma vyvesené dva jej obrazy. (samozrejme že nie originaly, len zaramovane plagaty :D)
    Jej tvorba ma veľmi inšpiruje.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Jednoznačně hlasuju pro Fetish-Gothic !

    OdpovedaťOdstrániť