nedeľa 5. januára 2014

Výstava: ROBERT WILSON - Videoportréty

  Asi pred mesiacom mi cestou do práce "padol do oka" modrý plagát týpka v trenkách :) Potom v decembrovom čísle Goldmana nájdem článok ako aj rozhovor o Robertovi Wilsonovi, priznám sa toto
meno som počul po prvý krát :) Kedže je dnes prvá nedeľa v mesiaci - to znamená voľný vstup do SNG, o poobedný program som mal postarané. 


                                              * Robert Wilson - videoportrét Dita von Teese

  Hneď po vstupe ma zaujala tma, z ktorej sa vynára prvý videoportrét, kde herec Steve Buscemi v bielom plášti stoji za operačným stolom, na ktorom leží veľký kus čerstvého krvavého kravského mäsa a podupkáva si nohou do rytmu grotesknej pesničky. Ďalej možno vidieť Johhny Deepa v kožušine a klobúku na ružovom pozadí, a potom prichádza hlavne pre mužskú časť návštevníkov asi čerešnička v podobe sporo odetej Dity Von Teese sediacej na hojdačke. Veľmi esteticky vyznieva päť čiernobielych portrétov Salmi Hayek s boa, kde vyzerá ako filmová herečka z 30-tych rokov. Asi "najživší" je videoportrét drsne tváriaceho sa Brada Pitta s pištoľou, ktorý ju na diváka namieri a začne striekať vodu :) a nakoniec naňho začne pršať. Smiešne pôsobí dikobraz na vesmírnej oblohe. No nebudem tu vymenovávať všetky, veď si prídite pozrieť túto výstavu aj Vy.

 Nakoniec len chcem povedať, že ide o veľmi príťažlivú prezentáciu umenia kde je spojený obraz, pohyb a zvuk. Škoda len, že zvuky z ostatných miestností sa dosť prekrývali, čo pôsobilo trochu chaoticky. Zaujímavý pocit bolo sledovať aj nepatrné pohyby daných diel, človeka to donúti sa "zastaviť" a uvedomiť si aj takú samozrejmosť, ktorej možno nevenujeme v bežnom živote toľkú pozornosť, ako je napríklad dýchanie. Každopádne keď budete stáť pred niektorýmo s videoportrétov obklopený tmou, určite Vás  niektorý pohltí :)

Viac info: Stránka SNG

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára